Rýchly kontakt

Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr  ( SACKA)
 
Bajkalská 25
821 01 Bratislava2
Slovak Republic
 
Tel:
00421 2 5341 9058 
0948 190 600 - pokiaľ sme na home office
 
 
e-mail:

Anketa

Čo očakávate od Vašej CK/CA pri nastávajúcej kúpe zájazdu ?

Nemecko - Zákon o minimálnej mzde / Výnimka pre tranzitnú dopravu

14.1.2016 SACKA požiadala na konci roka 2015 sekretariát ECTAA - Európskeho združenia národných asociácií CK a CA, www.ectaa.org o aktualizáciu informácie z leta 2015 ohľadne dopadov zákona o minimálnej mzde v Nemecku,  ktorá sa týka aj zamestnancov zahraničných subjektov, ktorí vykonávajú prácu na území Nemecka, začatiu konania Európskej komisie voči vybraným ustanoveniam týkajúcich sa zahraničných pracovníkov, a s tým súvisiacej prijatej výnimky pre tranzitnú dopravu. 

Podľa vyjadrenia ECTAA je výnimka pre tranzitnú dopravu v platnosti aj naďalej, minimálne do ukončenia konania EK voči Nemecku k sporným ustanoveniam predmetného zákona.
Originál vyjadrenia ako aj príslušné prelinky na relevantné informácie nájdete nižšie.

Nemecký colný úrad: Aussetzung der Kontrolle und Ahndung von Verstößen nach dem Mindestlohngesetz

Germany – Minimum wage (Mindestlohn)
Germany has decided to limit the obligation of employers to record the working hours of employees to those employees earning less than 2.000€ / month for the last 12 months. Before, employers had to record the working hours for all employees earning less than 2.958€ / month. There is also no obligation to record working hours of family members working in the family business.
To note, the recording obligations and possible penalties for non-compliance with the minimum wage obligations are still suspended for purely transit operations of goods and passenger transport through Germany, until the European Commission has cleared the question whether the minimum wage legislation is compatible with European law.
 
ECTAA sekretariát:
" We have checked on the internet and the provisional measures for transit operations are still applicable. I expect them to be applicable until the infringement proceedings initiated by the Commission against Germany are closed. To my understanding they are still ongoing.  
 
As regards your question, I think the provisional measures are quite clear when referring to purely transit operations. I would expect a package travel through Germany, where customers hop on and off the bus to visit Germany cannot qualify as transit operations. 

Just to let you know that I spoke with IRU today, which confirmed that there are no developments in this matter. The exception for transit operations apply until the Commission closes the infringement proceedings." 
 

Reklama


REKLAMA
 

Kampaň
 

Členstvo SACKA
 

Členstvo SACKA