Rýchly kontakt

Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr  ( SACKA)
 
Bajkalská 25
821 01 Bratislava2
Slovak Republic
 
Tel:
00421 2 5341 9058 
0948 190 600 - pokiaľ sme na home office
 
 
e-mail:

Anketa

Čo očakávate od Vašej CK/CA pri nastávajúcej kúpe zájazdu ?

Tlačová správa SACKA ku krachu Sky Europe

4.9.2009

V súvislosti s bankrotom leteckej spoločnosti SkyEurope Airlines, a.s. uvádzali médiá rôzne informácie o dôvodoch a následkoch bankrotu vrátane rád pre klientov menovanej leteckej spoločnosti, ktorí si zakúpili letenky a nevyužili ich a zrejme už ani nebudú mať možnosť ich „preletieť“ so SkyEurope Airlines.

Určite nie málo klientov si zakúpilo letenky aj v cestovných kanceláriách, ktoré ako oprávnený zástupcovia prepravcu prijímali rezervácie a uzatvárali zmluvy o preprave v mene a na účet menovanej leteckej spoločnosti.
V médiach odzneli aj rady klientom, ktorí si zabezpečili letenku v cestovnej kancelárii, aby sa obrátili na cestovnú kanceláriu so žiadosťou o riešenie storna letenky na zrušený let. Z podtónu týchto informácií sa mohli klienti domnievať, že cestovná kancelária im vráti peňažný obnos, ktorý za letenku zaplatili.
Slovenská asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr v záujme spresnenia informácií pre klientov SkyEurope Airlines uvádza.
Cestovné kancelárie, v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi slovenského právneho poriadku a tiež v súlade so všeobecnými prepravnými podmienkami Sky Europe Airlines, a.s. uzatvárali v mene dopravcu a na jeho účet zmluvy o preprave (rezervácie), výstupom ktorých boli elektronické letenky (E-LETENKY). E-letenka, aj podľa všeobecných prepravných podmienok menovanej leteckej spoločnosti predstavuje potvrdenie o zaplatení cestovného a uzavretí zmluvy o preprave medzi prepravcom a cestujúcim. Následne z takto uzavretej zmluvy vznikajú účastníkom zmluvného vzťahu, teda SkyEurope Airlines a klientovi (cestujúcemu) práva a povinnosti.
Vzhľadom na uvedené nemožno vyvodzovať finančnú zodpovednosť cestovnej kancelárie vo vzťahu k cestujúcemu.
Pokiaľ sa poškodení klienti obrátia na cestovné kancelárie so žiadosťou o pomoc, tieto im určite budú vedieť poradiť aké majú možnosti a za akých podmienok získať „náhradnú“ letenku. Viaceré letecké spoločnosti už deklarovali ochotu pomôcť pri riešení náhradných leteckých spojení pri využití zakúpenej letenky za primeraný poplatok.

Bratislava, 4.9.2009

Reklama


REKLAMA
 

Kampaň
 

Členstvo SACKA
 

Členstvo SACKA