Rýchly kontakt

Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr  ( SACKA)
 
Bajkalská 25
821 01 Bratislava2
Slovak Republic
 
Tel:
00421 2 5341 9058 
0948 190 600 - pokiaľ sme na home office
 
 
e-mail:

Anketa

Čo očakávate od Vašej CK/CA pri nastávajúcej kúpe zájazdu ?

SACKA sa stretla v Salzburgu

15.11.2011

Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr sa so svojimi členmi stretáva dvakrát do roka. Na jar na Slovensku, na jeseň niekde v zahraničí. Pred tromi rokmi to bola Budapešť, potom raskúske Alpy, vlani Český Krumlov a teraz Salzburg. Každé stretnutie prinieslo nové poznanie, pracovné rokovanie a navyše aj posilňovanie priateľských vzťahov. Tí, ktorí si celý rok konkurujú, sa dokážu zabávať, priateliť, vymieňať si skúsenosti…

Osobitne silné sú stretnutia vtedy, keď sú spojené s cestou vlakom. V spolupráci so spoločnosťou WAGON SERVICE travel, ktorá dokáže vytvoriť vynikajúce podmienky na cestovanie. Aj teraz, aby čitatelia mali čo závidieť, sme mali špeciálny vlak s dvoma vozňami na sedenie, s jedným reštauračným vozňom a jedným vozňom – nazvime ho na zábavu a tanec.
Päť hodín cestovania v takomto prostredí sa stalo silným zážitkom a stmeľovačom kolektívu.
Dokonca, jedna kolegyňa z Banskej Bystrice sa nad plánom organizovať budúci rok cestu do Krakowa, vážne zamyslela. Vlak pôjde z Bratislavy a Stredoslováci si nastúpia v Žiline. Vraj ona pôjde do Bratislavy, nenechá sa pripraviť o tú jedinečnú atmosféru na celej trase.

O Salzburgu sme písali v predchádzajúcom čísle Cestovateľa. Takže, len pár poznámok na okraj. Z toho, čo ma zaujalo. Je jasné, že sme videli Mozartov dom, boli sme aj na večeri kombinovanej s áriami z Mozartových opier, boli sme na zámku arcibiskupa, ktorý mal so svojou židovskou milenkou 16 detí, boli sme aj pri svetoznámych fontánach a vodných zábavkách v Hellbrune. Všade stavali vianočné stromčeky, Salzburg sa chystal na svoje povestné a jedinečné vianočné trhy. Rakúšania sú vo všeobecnosti známi nostalgiou vo vzťahu k histórii. Ctia si ju, pamiatky chránia a udržiavajú. Nakoniec, aj v Salzburgu sú hlavným ťahákom turizmu. Mňa fascinovala živá, pretrvávajúca história. Kaviareň otvorená v roku 1703. My sme ešte ani Jánošíka nevešali  a tu už ponúkali služby. Dodnes sa zákusky ku kávičke vozia na veľkom podnose a hosť si ukáže, na ktorý má chuť. Tak, ako si vyberal aj Mozart. Hneď oproti je malá rodinná cukráreň, kde sa od roku 1884 ručne, kúsok po kúsku robia originálne Mozartove gule. Robí ich ešte kde-kto, ale tieto sú jedinečné a prvé.
Viem, že toto je niečo, čo nedokážeme dobehnúť. Ešte sme si, okrem pohnutejšej histórie, užili aj socializmu, ktorý remeselnú minulosť vymazával ako vládal. Možno práve preto im to tak veľmi závidím. Zaujímavé pritom je, že Rakúšania sa pri svojom vzťahu k minulosti neboja ani moderny. Dokonca spokojne spájajú všetky doby dokopy a historické námestie prizdobia aj moderným umením.
No a do tretice. Fascinovalo ma množstvo bicyklov na parkoviskách. Na autami preplnených cestách som cyklistov veľmi nevidel, nuž ale asi majú svoje trasy. Bez áut.

A teraz už poďme konečne na rokovanie. Aby nevznikol dojem, že to bola iba zábavno-poznávacia akcia. Mgr. Tomáš Hasala, prezident asociácie, Ing. Stanislav Macko, vieceprezident a Ivan Schwarz, generálny sekretár vítali pri predsedníckom stole viacerých hostí. A rokovanie striedalo jednu tému za druhou. Len tak, na ukážku, o čom bola reč.
O novele zákona č. 91/2010 o podpore CR, o novele smernice o zájazdoch, o právach spotrebiteľa a s tým súvisiacou novelou. Na rad prišiel zákon o finančnej správe, novela zákonníka práce, aktuálne témy ECTAA, čo je Európske združenie národných asociácií cestovných kancelárií a cestovných agentúr so sídlom v Bruseli. Potom sa hovorilo o zväze cestovného ruchu, problematike straty radosti z dovolenky, konečnej cene zájazdu i o medializovanej  kontrole SOI.
Nechcem na tomto mieste prilievať olej do ohňa. Cestovkári mi v konečnom dôsledku pripadajú byť štátnicky múdrejší. Sú proti neustálemu odkazovaniu si štipľavých poznámok cez médiá, navrhujú rokovania a hľadania ciest k spokojnosti spotrebiteľa. A preto ani ja už nebudem nič pridávať.

Bolo to perfektné a všetkým nám bolo výborne. Na jar sa stretneme s najväčšou pravdepodobnosťou v Jasnej a na jeseň je v pláne spomínaný Krakow. Tak fajn, tešíme sa.

Ľ. Motyčka
http://www.cestovatel.eu/  
FOTO

Reklama


REKLAMA
 

Kampaň
 

Členstvo SACKA
 

Členstvo SACKA