Rýchly kontakt

Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr  ( SACKA)
 
Bajkalská 25
821 01 Bratislava2
Slovak Republic
 
Tel:
00421 2 5341 9058 
0948 190 600 - pokiaľ sme na home office
 
 
e-mail:

Anketa

Čo očakávate od Vašej CK/CA pri nastávajúcej kúpe zájazdu ?

Obchod s chránenými druhmi - Informácia pre cestovateľov

12.3.2012

Ste cestovateľ, obchodník, milovník prírody, dobrodruh alebo sa chystáte stráviť príjemnú dovolenku v zahraničí ? Radi by ste si priniesli zo svojich ciest krásny suvenír? POZOR! Aby sa vaša dovolenka nestala „nočnou morou“ mali by ste vedieť, že obchod s chránenými druhmi živočíchov, rastlín a výrobkov z nich je medzinárodne kontrolovaný.

V súčasnosti je obchod s viac ako 900 druhmi živočíchov a rastlín úplne zakázaný a s viac ako 34.000 druhmi je pod kontrolou Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (známy pod skratkou dohovor CITES). Medzi takéto ohrozené druhy patria napr. opice, šelmy, papagáje, dravce, jaštery, korytnačky, koraly ale aj rastliny, najmä kaktusy a orchidey. Veľkú úlohu v nelegálnom obchode zohrávajú aj výrobky z ohrozených živočíchov, napr. rôzne sošky zo slonoviny, náramky z pancierov korytnačiek, náhrdelníky z koralov, topánky, kabelky z krokodílej kože, či kožušiny zo vzácnych šeliem.

Kontrola obchodu sa uskutočňuje prostredníctvom dovozných a vývozných povolení („permitov“), ktoré vydávajú príslušné výkonné orgány v krajinách vývozu a dovozu. Skôr ako si kúpite takýto suvenír, overte si, či nepodlieha pod ochranu dohovoru CITES, inak vám bude bez predloženia príslušných povolení na colnici skonfiškovaný a môže vám byť uložená pokuta. Zároveň svojou nevedomosťou a podporou nelegálneho obchodu prispievate k vyhubeniu ohrozených druhov!

LETÁK

Reklama


REKLAMA
 

Kampaň
 

Členstvo SACKA
 

Členstvo SACKA