Rýchly kontakt

Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr  ( SACKA)
 
Bajkalská 25
821 01 Bratislava2
Slovak Republic
 
Tel:
00421 2 5341 9058 
0948 190 600 - pokiaľ sme na home office
 
 
e-mail:

Anketa

Čo očakávate od Vašej CK/CA pri nastávajúcej kúpe zájazdu ?

Tlačová konferencia SACKA

1.6.2012

"Po roku 2009, ktorý bol rokom veľkého poklesu a roku 2010, ktorý bol rokom stabilizácie, sme sa konečne dočkali zaujímavejšieho rastu príjmov,“ povedal Hasala.
Saldo zahraničného cestovného ruchu tak bolo aj v uplynulom roku pozitívne vo výške 178 mil. eur, a to aj napriek tomu, že výdavky na pasívny zahraničný cestovný ruchu rástli až o 6,5 %. Počet ubytovaných návštevníkov na Slovensku vlani podľa Hasalu medziročne stúpol o 5,3 % na 3,571 milióna. Turisti však na Slovensku strávili menej času, keď priemerný počet prenocovaní klesol z 3,1 na 2,9 dňa. Výraznejšie vzrástol počet zahraničných turistov, a to až o 10,1 %. Počet domácich návštevníkov takisto vzrástol, ale len o 2,2 %, pričom klesol počet prenocovaní a to o 2,1 %. Na celkovom počte prenocovaní v slovenských ubytovacích zariadeniach sa domáci klienti podieľali takmer 62 %.
"Slovensko však naďalej zostáva krajinou individuálnej turistiky pri aktívnom zahraničnom cestovnom ruchu, keď tento podiel vlani síce klesol tesne pod 90 %, stále je to však neobvykle vysoké číslo,“ konštatoval Hasala.

Najviac návštevníkov prišlo vlani na Slovensko z okolitých štátov. "Slovensko je naďalej krajinou regionálneho turizmu závislou na zdrojových trhoch okolitých krajín,“ uviedol Hasala. Celú tretinu prenocovaní zahraničných turistov má na konte Česká republika, viac ako 10-percentný podiel má aj Poľsko. Napriek tomu sa však poľská klientela nevracia na Slovensko v takej miere ako pred krízou. Vlani výrazne vzrástol aj počet prenocovaní turistov z Ukrajiny a Ruska, a to až o 30 %, no podiely týchto krajín však ostávajú na úrovni iba okolo 2 %.

Tohtoročná turistická sezóna nebude podľa Hasalu výrazne odlišná od tej minuloročnej, keď asociácia neočakáva výraznejší nárast počtu turistov. "Nie je dôvod predpokladať, že by tá sezóna mala byť iná, či už v dobrom alebo zlom,“ dodal Hasala. Medzi hlavné riziká zaradil zložitú hospodársku situáciu v Európe, ako aj oslabovanie mien okolitých krajín, ktoré boli hlavnou príčinou prepadu aktívneho cestovného ruchu v roku 2009.

http://www.news.sk/rss/clanok/2012/05/4572617/slovensku-stupli-prijmy-zo-zahranicneho-cestovneho-ruchu/ Bratislava 30. mája (TASR) – Informácie, ktoré sa nedávno objavili v médiách o tom, že podnikatelia v Grécku budú od dovolenkárov pravdepodobne žiadať inú menu než euro, "sú zavádzaním". Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to vyhlásil 1. viceprezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Stanislav Macko.
"To, čo v médiách prebehlo, že grécki podnikatelia budú pravdepodobne žiadať inú menu, je bohapusté zavádzanie," uviedol Macko. Dva prípady, o ktorých sa hovorilo, boli podľa jeho slov dva bary patriace anglickým majiteľom. "Tí sú samozrejme ochotní prijať od Angličanov aj libry," opísal Macko.
Situáciu v Grécku asociácia po medializovaných informáciách preverovala. Od ľudí či delegátov, ktorí sa v krajine práve nachádzajú, však podľa Macka neprišiel žiaden signál o tom, že by majitelia v gréckych reštauráciách pýtali inú menu ako euro
.

http://www.tasr.sk/25.axd?k=20120530TBB00331 Bratislava 30. mája (TASR) – Záujem ľudí o dovolenky v zahraničí prostredníctvom cestovných kancelárií (CK) je podľa Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) porovnateľný s minulým rokom. Dovolenku za hranicami si tak podľa predbežných odhadov dopraje približne rovnaký počet ľudí ako vlani. V roku 2011 si pritom oddych mimo Slovenska zvolilo takmer 619.000 Slovákov.
"Záujem verejnosti je porovnateľný, aj počty predaných miest sú zhruba na úrovni predchádzajúcej sezóny," skonštatoval Juraj Pivovárči z Klubu touroperátorov SACKA. Najobľúbenejšou destináciou je pre Slovákov aj naďalej Chorvátsko. Nižší záujem však CK zaznamenávajú pri Grécku. Do tejto krajiny touroperátori objednávajú na tohtoročnú sezónu približne o 10 % menej kapacít.
Približne porovnateľný s minulým rokom je podľa SACKA záujem Slovákov o zájazdy do Turecka a Bulharska. Viac ako v roku 2011 sa však predávajú napríklad dovolenky do Talianska i Španielska.
V roku 2011 si podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR dovolenku v zahraničí prostredníctvom CK doprialo 618.738 ľudí. V porovnaní s rokom 2010 to predstavovalo nárast o takmer 37.000 dovolenkárov, teda o 6,4 %.
Najobľúbenejšou destináciou vlani bolo Chorvátsko, za ním nasledovalo Turecko a tretie miesto si rovnako ako rok predtým udržalo Grécko. V porovnaní s rokom 2010 však výraznejšie poklesol záujem Slovákov o dovolenky v Egypte a Tunisku, čo bolo spôsobené politickou situáciou v krajinách.

http://www.teraz.sk/ekonomika/dovolenku-v-zahranici-si-dopraje-asi-r/10217-clanok.html

Reklama


REKLAMA
 

Kampaň
 

Členstvo SACKA
 

Členstvo SACKA