Rýchly kontakt

Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr  ( SACKA)
 
Bajkalská 25
821 01 Bratislava2
Slovak Republic
 
Tel:
00421 2 5341 9058 
0948 190 600 - pokiaľ sme na home office
 
 
e-mail:

Anketa

Čo očakávate od Vašej CK/CA pri nastávajúcej kúpe zájazdu ?

Svetový deň cestovného ruchu 2014

20.8.2014 “CESTOVNÝ RUCH A ROZVOJ KOMUNÍT”

Svetový deň cestovného ruchu (World Tourism Day – WTD) je tematická udalosť vyzdvihujúca socioekonomický význam cestovného ruchu, ktorá sa oslavuje každý rok 27. septembra. 

V tomto roku sa v poradí už 35. oslavy Svetového dňa cestovného ruchu ponesú v duchu témy „Cestovný ruch a rozvoj komunít“. Hostiteľskou krajinou oficiálnych osláv WTD 2014 je Mexiko.

Tohtoročná téma WTD poukazuje na významnú úlohu cestovného ruchu pomáhať ľuďom dosahovať pozitívne zmeny v miestnych komunitách. 

História osláv WTD siaha do roku 1979, kedy III. zasadnutie valného zhromaždenia Svetovej organizácie cestovného ruchu (United Nations World Tourism Organization - UNWTO) v španielskom Torremolinos rozhodlo ustanoviť Svetový deň cestovného ruchu, ktorý sa po prvýkrát začal oslavovať 27. septembra 1980. Tento dátum bol vybratý zámerne, pretože práve 27. septembra v roku 1970 boli v Mexiko City prijaté stanovy Svetovej organizácie cestovného ruchu. 
Načasovanie WTD je príhodné aj v tom, že prichádza na konci turistickej sezóny na severnej pologuli a na začiatku sezóny na južnej pologuli, keď je cestovný ruch v mysliach miliónov ľudí po celom svete. 
Hlavným zmyslom WTD je zvyšovať povedomie v rámci medzinárodného spoločenstva o význame cestovného ruchu, jeho sociálnych, kultúrnych, politických a ekonomických hodnotách. Snahou je tiež poukazovať na globálne problémy načrtnuté v Miléniových rozvojových cieľoch OSN a zdôrazniť prínos odvetvia cestovného ruchu k ich napĺňaniu. 
Počas cestovania využívame miestnu dopravu a služby v destináciách, kupujeme produkty z lokálnych trhov a tým prispievame k hodnotovému reťazcu, ktorý vytvára nové pracovné miesta, poskytuje ľuďom živobytie, rozvíja miestne komunity a prináša nové príležitosti pre lepšiu budúcnosť. 
Každý náruživý cestovateľ, ktorý vie toho dosť o cestovnom ruchu a jeho ekonomických, sociálnych a environmentálnych vplyvoch a má svoj vlastný blog, sa môže zapojiť do UNWTO súťaže vyhlásenej pri príležitosti WTD 2014 a určenej práve pre bloggerov. Podrobnosti o súťaži sú k dispozícii na webovej stránke:http://wtd.unwto.org/content/wtd-blogger-competition-wtd2014. Taktiež je možné pripojiť sa ku konverzácii na Twitteri ≠WTD2014 a podeliť sa so svojimi myšlienkami a skúsenosťami s ostatnými prívržencami cestovania a cestovného ruchu po celom svete.


Zdroj: MDVRR SR

Reklama


REKLAMA
 

Kampaň
 

Členstvo SACKA
 

Členstvo SACKA